Imprezy

Industriada 2018

Podczas tegorocznej Industriady odwiedziliśmy dwa obiekty – Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku oraz Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

Kopalnia Ignacy w Rybniku to kopalnia węgla kamiennego, udostępniona dla turystów w 1999 roku. Do zwiedzania przygotowano budynki stolarni, maszynowni i nadszybia Szybu Głowacki, nadszybie Szybu Kościuszko oraz wieżę ciśnień. W nadszybiach możemy zobaczyć maszyny parowe, odpowiednio z 1900 i 1920 roku, natomiast wieża ciśnień jest wspaniałym punktem widokowym, dla którego warto pomęczyć się z krętymi schodami.

Jedną z ciekawostek w budynku stolarni/maszynowni jest najstarsza fotografia regionu przedstawiająca pracowników Kopalni „Hoym-Laura” (tak się wówczas nazywała) z 1897 roku.

Dodatkowo podczas Industriady obejrzeliśmy wystawę obrazów Tomasza Sętowskiego, a dzięki pogodzie, czyli mocnej ulewie, wysłuchaliśmy śpiewów górników z Czech i Słowacji, którzy byli gośćmi Kopalni i na czas opadów schronili się w budynku nadszybia.

Po wspięciu się na szczyt 46-metrowej wieży ciśnień i wchłonięciu deszczowo-górskich widoków ruszyliśmy do Łazisk Górnych. Tam na terenie Elektrowni Łaziska weszliśmy do Muzeum Energetyki. Czego tam nie było… żarówki (w tym Edisona), układy scalone, radia, telefony, dzwonki, liczniki, budka telefoniczna, a nawet miniaturowa książka o historii elektrowni autorstwa Zbigniewa Szkocnego. Zwiedzać można samemu lub z przewodnikiem, który z humorem potrafi wprowadzić w świat elektryczności.

Polub i udostępnij 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial