Kościół ewangelicki Zbawiciela w Tarnowskich Górach
Rok 2017 to rok 500-lecia Reformacji, ruchu religijnego mającego na celu reformę kościoła katolickiego. W Tarnowskich Górach już na jej samym początku w 1529 roku zbudowany został pierwszy ewangelicki kościół, drewniany, a dwa lata później w jego miejsce powstał murowany – w chwili obecnej jest to rzymskokatolicki kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Drugi, nazwany kościołem Jakuba, powstał w latach 1617-1619 – obecnie rzymskokatolicki kościół pw. Św. Anny.
Przekształcenie kościołów z ewangelickich w rzymskokatolickie było efektem edyktu restytucyjnego cesarza Ferdynanda II Habsburga z 1629 roku. Odtąd protestanci spotykali się potajemnie. W 1742 roku po zakończonej I wojnie śląskiej i zwycięstwie Prus zezwolono na założenie w Tarnowskich Górach parafii ewangelickiej oraz budowę kościoła. Parafia była wówczas jedyną w tej części Górnego Śląska i jej zasięg obejmował m.in. dzisiejszy Bytom, Katowice, Zabrze, Gliwice. Stopniowo wyodrębniały się z niej parafie w wymienionych miastach i dlatego tarnogórska parafia jest nazywana matką kościołów ewangelickich na Górnym Śląsku.
Kościół Zbawiciela wybudowano w miejscu dwóch kamienic na rynku w 1780 roku i dziś jest jedynym kościołem ewangelickim w Tarnowskich Górach. Oprócz nabożeństw odbywają się w nim także koncerty w ramach Tarnogórskich Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej, a także koncerty chóralne. W dniach 23-25 czerwca można było kościół zwiedzić, a nawet udało się zajrzeć do piwnicy 😉